Nejčastější otázky

Jaká je životnost vložky?

 Vložka se vyrábí obdobným způsobem jako samonosné vany. Je použito velmi kvalitního materálu a vlastní instalaci provádějí pouze důkladně proškolení pracovníci s několikaletou zkušeností. Toto jsou základní předpoklady pro to, aby vám "nová" vana sloužila dalších min 15 - 20 let, tak jak uvádí i výrobce. 

—————

Jak probíhá platba?

Při zaměření a sepsání objednávky platíte zálohu - 10% u bílého provedení, 30% u barevného. 
Po instalaci a předání díla doplatek z celkové ceny.
Vše probíhá v hotovosti.

 

 

—————

Jaký je postup při objednání?

Pokud se rozhodnete pro renovaci stačí zavolat na uvedené číslo nebo poslat požadavek emailem. Nezapomeňte připsat telefonní spojení,
Telefonicky si dohodneme návštěvu technika, který provede přesné zaměření a fotodokumentaci vany. 
Na místě sepíšete objednávku, která obsahuje i kalkulaci celkové ceny.
Technik vybere oproti potvrzení zálohu 10% (bílé provedení).

Celá návštěva nezabere víc jak 30 minut.

 

—————

Jaká je tloušťka vložky?

 Výlisek má tloušťku od cca 2,8 až do 6,8 mm. Nejsilnější je dno a přechodové partie. Na pevnost "nové vany" to má však jen částečný vliv. Musíme si uvědomit, že vložka je uložena do tmelového lůžka, které ji pevně spojuje s původní vanou. Tvoří tak jeden kompaktní a velmi pevný celek.
Přesto se naše vložka sílou konstrukce blíží tloušťce běžných akrylátových van, které se však instalují jako samonosné. To garantuje vysokou odolnost při zatížení.
Za více jak 7-letou dobu instalací se nikdy nestalo, že by vložka praskla. 

 

—————

Nemůže vložka prasknout?

Pevnost závisí na několika okolnostech. Jednak je to kvalita akrylátu a nosné části vložky samotné a samozřejmě na instalaci vložky.

Vložku si můžete představit jako skořepinu z poměrně silného velmi kvalitního akrylátu. Tato je pak zpevněna sklolaminátovou vrstvou. Technologicky je postup velmi podobný výrobě klasické akrylátové vany. Skořepina je sama o sobě dost pevná a musíme si ještě uvědomit, že se vkládá do lůžka flexibilního lepidla. To vyplní při instalaci mezeru mezi původní vanou a vložkou. Po vytvrzení lepidla, které trvá cca 24 hodin, je vložka pevnou součástí podkladové konstrukce.

—————

Není údržba vany náročná?

Není. Mnoho uživatelů si takovou otázku ani nepřipustí, když má doma plechovou vanu. Důležitou zásadou je nepoužívat na čištění tzv. abrazivní prostředky. Jedná se o různé tekuté "pískové" čistící prostředky. Jsou oblíbené, protože dovedou povrch  rychlé vyčistit. Bohužel dost zásadním způsobem narušují povrchovou vrstvu, a to i u smaltovaného povrchu plechové či litinové vany. Smalt má jiné složení, tak tento proces trvá poněkud déle. Jakmile se povrch vany obrousí, zjistíte, že se snadněji znečišťuje. Špinavá voda zanechává mapy a už nestačí jen vanu otřít hadříkem s trochou mýdla. Nečistota se zachytává hlouběji v pórech materiálu.

Akrylátová vložka má velmi hladký povrch s minimální pórovitostí a proto stačí použít po koupeli vlhký hadřík či jemnou houbu. Vápenné usazeniny odstraníte roztokem lihového octa a vody. Pokud dojde nějakým způsobem k poškrábání povrchu, lze použít speciální sada na údržbu akrylátových van.

—————

Co když dojde k většímu poškození?

Větší poškození jsou většinou způsobena pádem těžkých nebo ostrých předmětů do vany. Pokud je úhel dopadu opravdu nešťastný, může dojít ke vzniku hluboké rýhy nebo dokonce k proražení. Tady už je nutné posoudit způsob opravy na místě. Drtivá většina takových "úrazů" je řešitelná pomocí opravných setů bez nutnosti výměny celé vložky.

Kuriozní případ z roku 2007 na závěr:
Zabíjet vánočního kapra ve vaně kladivem není opravdu dobrý nápad, v tomto případě jsme vložku museli vyměnit celou.

—————

Akrylát či alternativní materiály?

Uveřejněno 26.11.2009

To co dále napíši, možná způsobí, že Vaši zakázku nebudeme realizovat, ale už mne rozčiluje jak jsou klienti "krmeni" nesmysly.
Vezmu to popořadě.
Nebudu se příliš dlouho vyjadřovat k tvrzení některých firem, že jediná kvalitní vložka je ta akrylátová. 
Nicméně firmy prodávající pouze akrylátové vložky či vany (výroba je velmi podobná) používají pro zastrašení klientů termín lakovaný laminát. Předně toto označení je nesmyslné. Kdysi v počátcích se vyráběly vložky z tzv. probarveného laminátu, ale jejich kvalita nebyla dobrá a tak se od nich upustilo.
Dnes jsou na trhu v zásadě dva druhy vložek - z hlediska použitého materiálu. Vložky tzv. akrylátové a vložky s materiálu, který se jmenuje sanitární gelkoat. Proč píšu tzv akrylátové? Protože to co dnes firmy prodávají jako akrylátové není čistý akrylát. Je to většinou ABS s povrchovou vrstvou akrylátu. Pokud by totiž vložka byla celá z akrylátu (což by bylo kvalitativně výborné), zákazník by jen za vložku zaplatil kolem 15 tisíc. Je velmi drahý - proto se vložky "pančují". Má to za následek nižší cenu (kolem 8-10 tisíc) a bohužel i negativní dopad na postupné žloutnutí vložky.
Druhou skupinou jsou vložky z gelkoatu. Na úvod by bylo dobré zmínit, že se jedná o materiál, velmi odolný, stalobarevný, opravitelný a chemicky stálý. Používá se například na jachty, neboť odolává slané vodě. Vedle výše uvedených vlastností je jeho další předností cena (kolem 6 tisíc).
Teď ještě něco málo k dalšímu strašákovi - laminátu. Jak "akrylátová" či gelkoatová vložka musí mít nějakou nosnou vrstvu. Tou je vždy buď vrstva nenasycené polyesterové živice či sklolaminátu. Obé je zpevněno epoxidovou pryskyřicí. Kdo jezdil někdy vodu, tak moc dobře ví, co vydrží lodě z laminátu. Není pružnějšího materiálu. Ne nadarmo se používá i na opláštění největšho letatdla Airbus A380 (viz odkaz níže).
Takže strašit klienta, že nejhorší je "laminátová" vložka je opět jen prodejní trik. Akrylátové vložky a vany tuto vrstvu mají také, jen se o tom nemluví. Je jedna výjimka, a tou jsou na míru vyráběné tzv. měkké vložky, které se vyrábí natěsno a vlepují se do vany epoxydem. Přiložím fotografii vložky, kterou jsme trhali ven a nahrazovali novou. Zde je vše postaveno na precizní montáži.
Takže se vracím oklikou k časté otázce. Jaké vložky používáte? Prodáváme oba druhy vložek. Popravdě 95% je gelkoatových a není to jen otázka ceny. Jsou prostě stálobarevné, vážím 105 kg a unesou mne i když ještě nejsou nalepené v tmelu. Letos jsme zahájili 9 rok činnosti a za tu dobu jsme nemuseli řešit žádnou reklamaci z důvodu prasknutí vložky. Jejich tloušťka je proměnná od 3 do 7 mm - horní okraje jsou tenčí, umožňuje to lépe formovat vložku na původní vanu. Ve finální podobě je vložka pevně spojena s podkladovou vanou, takže síla materiálu již nehraje hlavní roli.
To byl také důvod proč jsme před rokem zahájili spolupráci se slovenskou firmou CA Plast, která vyrábí ze stejného materiálu vany, sprchové vaničky s nevídanou nosností 520 kg a zárukou 5 let. Obrázky z realizací naleznete také na stránkách.
Omlouvám se za obšírné vysvětlení, ale už dlouho mne rozčiluje, jak jsou klienti uváděni v omyl.
 
Pozn. 1 GELKOAT a atesty

Povrchová úprava je tvořena sanitárním gelkoatom od rakouského výrobce VIANOVA RESINS GmBH, Vídeň. Použitý gelkoat zaručuje vysokou kvalitu a barevnou stálost odstínu. Výrobek chrání před působením agresivní vody, povětrnostními vlivy a teplotními výkyvy. Certifikát GERMANISCHER Lloyd. Sanitární technika upravená gelkoatom BES vyhovuje podmínkám stanoveným „American Hydrothermal Shock Resistance Test“ (CMI standard MM 581). 

 
Pozn. 2 videodokument o konstrukci Airbus A380

             PŘEHRÁT

 
Pozn. 3 - fotografie z demontáže "měkké vložky" a instalace nové
 
 
 
 
 
 

 

 

 

—————


 Není lepší vanu vyměnit?

Tato otázka se ze strany zájemců objevuje poměrně často. Odpověď na ni není však tak jednoznačná.

ANO je pro ty, kteří chtějí rekonstruovat celou koupelnu, chtějí se ji dispozičně upravit, vadí jim starý nemoderní obklad, chtějí vyměnit toaletu či umyvadlo. Celková rekontrukce je samozřejmě většinou velký kvalitativní skok a celý prostor se velmi zhodnotí. Bohužel musíme počítat s poměrně vysokou investicí. Dle Vašich informací min od 100 do 180 tisíc, podle výbavy, materiálu a .... řemeslníků. Nejsou to zrovna malé peníze.

Pokud Vás trápí jen poškozený lak na vaně a ostatní je ve slušném stavu nebo máte pouze omezené finanční prostředky je odpovědí NE.

Záměrně nechci rozebírat dobu realizace obou variant ani omezení a pohodu bydlení. Je to vždy závislé na organizačních schopnostech dané firmy. 

S touto problematikou se pojí i představa o cenové náročnosti výměny vany. Pro všechny zájemce jsme se pokusili udělat malé srovnání. Vycházíme při stanovení cen z internetové nabídky specializovaných firem. Jejich ceny bývají nižší než v kamenném obchodě. Pro kalkulaci byla použita vana JIKA a obklady české výroby HOB.

 

Přehled nákladů na pořízení materiálu (bez práce) pro koupelnu 160×160 cm

(ceny jsou uváděny s 10% DPH - tzn. dodávka s montáží, jinak by to bylo 20%)

kalkulace dle cen r.2009-2010

popis

 

 

zdroj

 

cena s 10 % DPH

Vana ocelová JIKA Riga 160×70 ceník JIKA 3.097
Ocelové nosné nohy     406
Vanová výpusť plast ceník JIKA 900
Obezdívka vany Ytong   ceník Ytong 4.158
Rozvody odpadů plast HT   800
Rozvody vody plast   750
Revizní dvířka plast 30×30   300
SDK konstrukce stěn předstěna kalkulační program Rigips 8.965
Obklady stěn  30×30 ceník RAKO 3.516
Obklady podlahy 30×30 ceník RAKO 1.100
Lepidlo a lišty   ceník RAKO 950
Umyvadlo JIKA Lyra 50×41 ceník JIKA 991
Sifon plast   300
Baterie stojánková umyvadlo ceník JIKA 950
Baterie se sprchou vana ceník JIKA 3.250
Elektroinstalace       3.000
 MEZISOUČET materiál    33.433
       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Odhad nákladů na práce spojené s rekonstrukcí koupelny 180×150 cm

popis počet dnů sazba Kč/hod cena s 10% DPH
Bourací práce 1 300 6.000
Likvidace odpadu (odhad - liší se dle lokality)     3.000
Realizace koupelny 8 400 64.000
Doprava (záleží na dodavateli, běžně 10 - 15 Kč/km)     ?
MEZISOUČET     73.000
       

Poznámka:

Kalkulace vychází ze skutečnosti, že práci budou vykonávat 2 pracovníci

v pracovní směně 10 hodin denně.

 

 

Závěr:

Pokud se rozhodnete pro celkovou rekonstrukci koupelny, je to určitě výborný

počin. Bohužel je třeba mít připravenu částku kolem 150.000 Kč.

Pokud nechcete investovat takovou částku, trávit nějaký ten týden na "staveništi"

a přesto toužíte zásadně vylepšit stav Vaší vany, můžete zvolit cestu renovace, a to jak vany tak i celé umakartové koupelny.

Investice v tomto případě nepřesáhne 5 až 30% výše uvedené částky.